ההסבר המדעי

מה גורם לקריסת יתר?

הדעה הרווחת היא שהרצועות והשרירים אשר יוצרים את הקשתות בכף הרגל נחלשים ומתארכים והקשת אינה מחזיקה את מבנה כף הרגל בצורה מיטבית. התוצאה היא קריסת יתר (hyperpronation) - השתטחות הקשת האורכית בכף הרגל והתגלגלות הקרסול פנימה.  אם נכון הדבר, הפתרון לכאורה פשוט: מדרס התומך בקשת ומונע ממנה כניסה למצב של קריסה. אכן מדרסים כאלה מתקנים את הקשת במצב פסיבי בזמן עמידה, אך מה קורה ברגע שהעקב עוזב את הקרקע? בעת הדריכה הקרסול שוב עובר למצב של קריסת יתר-כשל דינמי.

do you over pronate?קריסת יתר
מדוע מדרסים לא עובדים
מאמרים רפואיים מתארים כיצד עצם הMetatarsal הראשון אצל נבדקים שאינם סובלים מתסמינים מיוחדים מתרומם תוך כדי הליכה במהלך כ88% מזמן מחזור הדריכה (מגע הראשוני של העקב בקרקע, ועד התנתקות האצבעות מן הקרקע) על כן, הקריסה מתרחשת עקב חוסר התמיכה מצד הMetatarsal הראשון והבוהן-לאו דוקה בגלל קשת חלשה. 

 

Elevated First Metatarsal

בדרך כלל כאשר כפות הרגלים מונחת במצב Weight bearing subtalar neutral position מצב שבו הקרסוליים אינן במצב של פרונציה או סופינציה, ניתן להבחין כי עצמות הבהונות מורמות מן הרצפה (איור 1). בזמן שחרור כפות הרגליים למנח הרגיל שלהן, ניתן להבחין כי על הבהונות לעבור מרחק כלפי מטה כדי לשאת משקל (איור 2). בזמן שזה קורה ניתן להבחין כי הקשתות קורסות, הקרסוליים מתגלגלות פנימה והירכיים מסתובבות פנימה.

Elevated first metarsal הגורם לקריסת יתר
why do you over pronate? הגורם לקריסת

בהתייחס לאיור 3:

הmetatarsal הראשון מתחבר דרך שתי עצמות: הCuniform לNavicuolar לTalus (עצם הקרסול). נמצא כי הזוית הסיבובית במישור הקדמי יכולה להשתנות עד 20 מעלות מאדם לאדם. הזוית בה נמצא ראש הTalus (מודגש באדום) קובע את המשך מנח שאר העצמות בשרשרת כולל עצמות הבוהן.

 Neuromuscular Motion Control

TM

הקונספציה החדשה של Neuromuscular Motion Control 

המושג החדש התגלה על ידי  Dr. Brian A Rothbart, DPM, PHD בזמן שחקר את תנועתיות כף הרגל כדי להבין לעומק את הגורם המרכזי להיפרפרונציה ומידת השפעתו על הגוף בזמן תנועה. דר׳ רוטברט חקר ספרות קלינית אודות התפתחות העובר בנוסף למחקרים אשר בוצעו בגופות כדי ללמוד על העיוות האנטומי המבני של ראש הTalus. דר׳ רוטברט גילה כי היפרפרונציה אינה נגרמת ככל הנראה מ״קשתות נפולות״ אלה בגלל עיוות אנטומי של הTalus. ראש הtalus קובע את הגאומטריה של הבהונות (First ray).  עיוות התפתחותי מולד גורם לבהונות להיות מורמים, ולהתגלגלות הקרסול פנימה באופן מוגזם כאשר נשיאת משקל הגוף עובר למרכז וקידמת כף הרגל.

בתחילה דר׳ רוטברט תהה לגבי ההיגיון הפשוט של שימוש ב ״הרמת הרצפה״ - הגבהה מכנית בגובה המרווח מתחת לבהונות כדי לתמוך בהן, וזו הייתה הגישה הראשונית שלו, אך הוא גילה עד מהרה כי בכמעט מאה אחוזים מהמקרים התוצאה הייתה תיקון מוגזם ולא יעיל.  בהתמדה וחקירה ממושכת הוא גילה כי במצב האופטימלי, ההגבהה מתחת לבהונות צריכה להיות רק כשליש מהמרווח כדי להשיג את השינוי הרצוי בתזמון המפגש עם הקרקע.  שינוי אשר גורם לתגובה פרופריאוספטית בשרירים השולטים בטור המדיאלי של כף הרגל, ולא תמיכה סטטית וכתוצאה מכך הקטנה משמעותית של היפרפרונציה. רפידות ® ProKinetics מתזמנות נכון את האיתות למוח.

השיטה לטיפול בקריסת יתר

 

כעת כבר ברור ששינוי תזמון האותות המתקבלות מקולטנים באזור עצמות הבוהן ברגע המפגש עם הקרקע פותר את הבעיה. וזה בדיוק מה שרפידות ®ProKinetics עושות. על ידי הצבת טריז קִינֵטִי (Kinetic Technology™ wedge)  מתחת לעצמות הבוהן משוחזרים האותות בעיתוי חדש של המפגש הראשוני עם הקרקע. רגליים לא יציבות הופכות ליציבות ועל כן האיתות הטבעי משוחזר ומיד ניתן להבחין בשיפור כללי ביציבה ומכניקת הגוף.

תסמונת כף רגל של מורטון
(להבדיל מניורומה של מורטון)

תסמונת Morton's foot מוכרת כגורם מרכזי לתפקוד לקוי וכאבי שריר-שלד. אנו מציינים את תסמונת Morton's foot כאחת מהתסמינים המעידים על Elevated first metatarsal (הגורם לקריסת יתר) וכי קל ומהיר להבחין בה. התסמונת נפוצה אך לא תמיד  מאובחנת. Morton's Foot Syndrome  כפי שהוגדר לראשונה על ידי  Dr. Dudley Morton על פי רוב, ניתן להבחין כי הקרום המחבר בין הבוהן לאצבע השניה עמוק מזה שבין השניה לשלישית ועצם ה-Metatarsal הראשון קצר מהשני (קוים ירוקים בצילום)  

  

 

תסמונת כף רגל שךל מורטון Morton's foot